sobota 23. června 2012

Nedotknutelní / IntouchablesNa tento film jsem poprvé narazila ve škole. Jednu praxi jsme měli volnější a spolužačka donesla nějaké filmy. Pustila tam právě tento francouzský film Nedotknutelní. V tu chvíli jsem tomu ale ještě nevěnovala moc pozornosti, protože jsem v hodině spíše polehávala a film sledovala jen chvilkama. Zaujalo mě aspoň těch pár minutek a řekla jsem si, že se na něj musím podívat doma, v klidu, protože i když mi to ze začátku přišlo nezajímavé, celý příběh je dost silný a film hodnotím velice dobře. Navíc je točen ve Francii, takže si odpočineme od takových těch typicky amerických klišé. Vzpomenout také musím výborný soundtrack, který většinou tvoří instrumentální skladby od Ludvica Einaudiho. Tato hudba dodává filmu ještě hezčí kouzlo a je příjemná i jen tak pro poslech třeba při usínání, přemýšlení nebo jen tak pro relax.


/klidně si pustťe i ke čtení/
Celý sountrack si můžete z torrentu stáhnout TU.

Celý děj je o bohatém aristokratovi jménem Phillipe (François Cluzet) a černošského mladíka Drisse (Omar Sy), který byl právě propuštěn z vězení. I přesto, že má Phillipe mraky peněz, mu chybí to nejdůležitější - zdraví. Kdysi, při paraglidingu se mu stala nehoda a od té doby je od krku po prsty na nohou ochrnutý. Žije na invalidním vozíčku a celý jeho pohyb spočívá na hlavě. Film ale ukazuje, že i přes takovéto postižení život neztrácí smysl. Phillipe si kousek po začátku filmu vybere Drisse jako svého opatrovníka i přes to, že si k němu Driss přišel jen pro potvrzení, aby zase dostal sociální dávky. Ze začátku si myslíte, že to nemůže fungovat, ale z tohoto náhodného setkání se stane neskutečně pevné přátelství - ať už zmíním propojení vážné hudby s modernou, tepláků s luxusním oblečením nebo serióznosti a černého humoru.

Možná si řeknete, že vás film akorát bude nutit litovat lidi, odkázané na pomoc druhých, ale je to přesně naopak. Jak to nedělá ani Driss (příkladem, že mu Phillipe vždycky musí připomenout, že mu mobilní telefon nemůže podávat do ruky), tak to nemusíte dělat ani vy. Phillipe o žádný soucit ani nestojí, chce si jen užívat života, jako všichni ostatní. Film každopádně jak pobaví, tak donutí k zamyšlení a mě opravdu hodně bavil a zajímal. Příběh je dost originálně natočen a spojen tak, aby bavil každého. Oba herci hlavních rolí mi seděli parádně. Hlavně Cluzet zahrál báječně zásadového chlapíka, ale taky se úžasně směje, když ho něco dojme a potěší a nebo, když ho postava Drisse jednoduše zhulí. Myslím, že každý podobně nebo jinak postižený člověk, jako Phillipe, by u sebe potřeboval takovéhoto živelného Drisse, který vám ze života udělá trochu komedii, ale zvládne vám pomoct i v těžších situacích. Je to prostě dramedie!Hodnocení ostatních:

Velmi vkusně a nenuceně natočený rozbor lidské duše, potažmo lásky a přátelství, dokreslený výborným hudebním doprovodem. Film, ze kterého si každý odnese to své. Já děkuji.

Nádherně lidské, moc potěší, byť vypráví tu základní pravdu. Handicapovaní lidé nepotřebují soucit, především chtějí, aby jim v rámci jejich možností bylo dovoleno plně žít, běhat nebudou, ale ať jim dovolí užít si i to, co jim sice nemusí dokonale prospívat, ale šáhnou si na skutečný život. Velmi, velmi zábavné, skvěle vybalancové, dojemné scény jsou přesně akorát, aby nesklouzli do sentimentu. Výborné ve všech směrech.

Toto neboli len slzy dojatia, ale aj slzy šťastia, že je možné pozrieť si aj v dnešnej dobe takto kvalitne spracovaný snímok. Samozrejme, hneď z prvých záberov je divákovi jasné, že ide o európsku tvorbu. Myšlienka, čo by dokázal Hollywood s takýmto príbehom, je až príliš desivá. Silný ľudský príbeh je doplnený o kvalitný humor, ktorý prechádza často až do čiernoty. Originálny prístup opatrovania ochrnutého človeka však donúti zamyslieť sa. Aj telesne postihnutí ľudia túžia po zábave, adrenalíne či ľudskej láske. Som rada, že som po dlhej dobe opäť a raz videla kvalitne spracovaný snímok z francúzskej produkcie a nie len trojtaktovo vedený Hollywoodsky trhák s plytkým príbehom.

Zdroj fotek a hodnocení: CSFD.cz
(Film je v žebříčku CSFD mezi nejlepšími!)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Těším se na vaše komentáře. :) Za všechny moc děkuji, ráda na většinu i odpovím.