neděle 30. října 2011

HalloweenProtože tu máme opět Halloween, jako každý podzim, rozhodla jsem se vám o něm něco napsat a uvést pár věcí na pravou míru, protože někteří vůbec netuší, co Halloween znamená, i když si myslí, že ano.

Halloween se slaví 31. října. Lidé, většinou děti, se převlékají do kostýmů a s výkřikem "Trick or treat" (Koledu, nebo vám něco provedu.) chodí koledovat po domech, kde už pro ně mají připravené nějaké ty sladkosti. Vše má podivnou a strašidelnou atmosféru a všichni se snaží být co nejoriginálnější a co nejlépe ostatní vyděsit. Většina lidí má před domem typickou vyřezanou dýni zvanou Jack-o'-lantern. Z amerických filmů vám tento svátek může připadat trošku kýčovitý, ale myslím si, že prožít si ho doopravdy, zamilujete si ho.

Většina čechů nemá Halloween ráda. Říkají, že je to americká blbost, že nebudou slavit cizí svátky. Vlastně mají částečně pravdu, Halloween se slaví hlavně v anglicky mluvících zemích, ale ví vůbec, jaké počátky tento svátek má?


Halloween vznikl na území Evropy z křesťanských oslav svátku Všech svatých. Tento svátek je známý také jako Samhain (Konec léta) a je spjat s tradicemi a zvyky starých Keltů (tyto kmeny ve starověku obývaly západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka). Když teda někdo opovrhuje Halloweenem a říká o něm, že americký svátek nechce ani vidět, jen se zasměju, nad jeho neznalostí.

Tady u nás se bohužel Halloween neslaví. Je pár lidí, kteří si vyzdobí pokoj, udělají dýni nebo si ten den oslaví s několika přáteli, ale tradiční koledování zde neprobíhá. Nejsou to ale lidé, o kterých byste mohli říct, že se k tomuto svátku vracejí, protože mají rádi Ameriku, oni u něj pouze zůstávají, protože mají rádi Evropu.

Ještě bych ráda vysvětlila rozdíl mezi Halloweenem a Památkou zesnulých (jinak nazývanou dušičky). Jak už jsem řekla, Halloween se slaví na úplném konci října, narozdíl od dušiček, které připadají na 2. listopadu. Dušičky se ani tak neslaví. V jejich dobu chodí lidé na hřbitovy a připomínají si své blízké. Sice netuším, proč na to, abysme si je připomenuli potřebujeme den, protože podle mě si každý člověk může na hřbitov zajít svobodně kdykoliv chce, kterýkoliv den v roce, ale budiž. Někdo dává Halloween a dušičky dohromady a snad si i myslí, že je to jeden svátek, ale není! Snad to po přečtění tohoto odstavce někteří jedinci pochopí. :)

Nenutím vás, abyste Halloween slavili, vím, že u nás se nikdy koledování neuchytí a stále zůstane jen těch pár lidí, co si to slaví alespoň trochu, ale jen pochopte, že nemáte právo tento svátek odsuzovat, protože ho kdysi dávno slavili právě tady vaši předci, i když ne úplně stejným způsobem, jako se jinde slaví teď.

Mohla bych vám tu o Halloweenu povídat ještě spoustu věcí. Co dělali dříve Irové místo dýní, jak dávali sladkosti k domům, mohla bych vám říct, že si máte přečíst pověst o Jackovi, který přelstil ďábla, ale to už nechám na vás. Na internetu najdete vše, co chcete vědět, pokud vás to zajímá.

Já jsem jedna z těch, co si slaví Halloween alespoň tak trošku ve svém stylu. Venku se mi každý rok směje vyřezaná dýně s obličejem Jacka Skellingtona, v den svátku všem bláznivě přeju strašidelný den a večer si pouštím Halloweenské filmy. Pravidelně se dívám na dva první, které vám uvedu, ale někdy zbyde čas i na další, zkuste je také. :)

The nightmare before christmas (odkaz)
Film spojený též s Vánocemi, ale hlavní na něm je Halloweenové město a jeho král Jack Skellington. :) Příjemný Burtonovský animáček.

The crow (odkaz)
Starší, ale pořád nádherný film s Brandonem Lee, kterému se natáčení bohužel stalo osudným a proto je tu tajemna ještě více.

Halloween (odkaz)
Horor, který vám navodí tu pravou strašidelnou atmosféru.

Halloweenská noc (odkaz)
Jak píše oficiální zdroj - strašidelná a temně komická oslava nejděsivější noci roku.

Snad se článek líbil a mě už nezbývá nic jiného než vám na zítřek společně s mým Panem Halloweenem popřát..


// pozn.: fotky jsou otagované názvem mého starého blogu

Žádné komentáře:

Okomentovat

Těším se na vaše komentáře. :) Za všechny moc děkuji, ráda na většinu i odpovím.